A Varázshangok Egyesület 2019-ben először rendezte meg a „Zeneterápiás konferencia a családok egészségéért – szemléletformálás a múlt hagyományaiban és a jövő rendszerében” elnevezésű programját. A program minden eleme szorosan kötődött a helyi értékeink bemutatásához – a zenei nevelés eszközrendszerét használva. Szeptember, október és november hónapokban a gyenesdiási bölcsődében, óvodában és iskolában, a vonyarcvashegyi óvodában és iskolában, valamint a balatongyöröki óvodában összesen 21 rendhagyó zenei foglalkozást tartottunk a programsorozat részeként. Az interaktív zenés programok megvalósítása mellett a fent említett három településen rajzpályázatot is hirdettünk három korcsoportban, melynek témája: „Varázshangok, avagy a zene gyógyító ereje.” Olyan alkotásokat vártunk, melyek felhívják a figyelmet a zene lelki egészségvédelemben betöltött szerepére, valamint kifejezik a zene összekötő szerepét az egészséges és sérült emberek között.
A projekt során együttműködő partnereink voltak:
1. Balatongyörök Önkormányzata
2. A Balatongyöröki Bertha Bulcsu Művelődési Ház és Könyvtár
3. Gyenesdiás Nagyközség Önkormányzata
4. Gyenesdiási Kosárfonó szakkör
5. Gyenesdiási Hangrabanda gitárszakkör
6. Gyenesdiási Bölcsőde és Óvoda
7. Gyenesdiási Kárpáti János ÁAMI
8. Gyenesdiási Védőnői Szolgálat
9. Gyenesdiási József Attila Klubkönyvtár
10. Vonyarcvashegy Nagyközség Önkormányzata
11. Vonyarcvashegyi Védőnői Szolgálat
12. Vonyarcvashegyi Nyitnikék Óvoda
13. Vonyarcvashegyi Nyitnikék Óvoda balatongyöröki tagóvodája
14. Vonyarcvashegyi Eötvös Károly Általános Iskola
Az egész napos rendezvény alatt négy, egészséges helyi termék-előállító: a Kakukkfű porta, a Korosajt Sajtműhely, a Zöldház Egészségcentrum és Nagy Péter termékeit lehetett kóstolni.
A nap kezdéseként 10.00 kezdettel Chris Clausen csodálatos handpan hangszeres játékát hallgattuk, s be is mutatta milyen energiákat tud ez a hangszer mozgósítani az emberben. Zenéje és személyisége igazi hangolódás volt a konferenciára, a kinti esős időt napsütéssé varázsolta mindannyiunk számára a teremben. Őt követte Gál Lajos polgármester rendezvényt megnyitó köszöntő beszéde, majd Kőhalmi Ágnes, a Varázshangok az Egészségért Egyesület elnöke mutatta be a pályázati támogatásból megvalósuló rendezvénysorozatot és a konferencia napjának előadóit és a nap felépítését. Ezt követően ismét Chris muzsikált nekünk, majd sor került a rajzpályázat díjátadójára.
Szeptemberben rajzpályázatot hirdettünk Varázshangok, avagy a zene gyógyító ereje témában három település, Gyenesdiás, Vonyarcvashegy és Balatongyörök nevelési-oktatási intézményeiben. A három kategóriában: óvodás, alsó tagozatos és felső tagozatos korosztályból október végére közel 70 alkotás érkezett be. Egy előzetes szakmai válogatást követően, az óvodás korosztály kivételével közösségi oldalon történt a végső szavazás. A képek név nélkül kerültek ki az internetes felületre, hogy a téma ábrázolása miatt érjenek el helyezést a művek által az alkotók. Így az alsó tagozatból 5, a felső tagozatból 7 rajzból történt a legjobbak kiválasztása.
Az alsó tagozaton 1 első, 1 második és 2 harmadik helyezett lett (egyforma számú szavazattal); a felső tagozaton 1 első, 2 második és 2 harmadik lett, szintén az egyforma számú szavazatok okán.
Az óvodás korosztályban két gyermek alkotását ítéltük díjazásra érdemesnek, illetve egy különdíjas helyezettünk is volt.
A díjazottak:
Óvodás kategória, két első helyezett:
Szekeres Petra – vonyarcvashegyi óvoda
Szentgyörgyi Dóra - vonyarcvashegyi óvoda
Alsó tagozat:
3. helyezettek:
Imrei Máté, a gyenesdiási iskola 1. osztályos tanulója
Murányi Zoltán Attila, a vonyarcvashegyi iskola 2. osztályos tanulója
2. helyezett:
Mezősi Magor, gyenesdiási iskola 1. osztályos tanulója
1. helyezett:
Besenczki Emese, gyenesdiási iskola 1. osztályos tanulója
Felső tagozat:
Könye Dániel, gyenesdiási iskola 6. osztályos tanulója
Horváth Miriam, gyenesdiási iskola 6. osztályos tanulója
2. helyezettek:
Szíjgyártó Ákos, gyenesdiási iskola 5. osztályos tanulója
Hamza Ádám, gyenesdiási iskola 5. osztályos tanulója
1. helyezett
Polgár Laura Rita, gyenesdiási iskola 5. osztályos tanulója
Különdíj
Szabó Dávid, gyenesdiási iskola 2. osztályos tanulója
Ezúton köszönjük a felkészítő tanárok munkáját!
A díjátadó után Grafl Maja, Kiss Tamás növendéke, a Festetics György Zeneiskola tanulója Mozart: Menüett darabját adta elő vadászkürtön. Játéka után ismét a handpan csodálatos hangját hallgattuk, ismert magyar népdalok feldolgozásai csendültek fel. Élmény volt végignézni a közönségben ülők arcát, a gyerekeket, ahogy mindannyian a zene varázsa alá kerültünk.
A megnyitó után rövid átállással elkezdődtek a szakmai előadások. A konferencia budapesti szakmai előadói, a műhelymunkák vezetői a Magyar Zeneterápiás Egyesület tagjai közül kerültek ki. Első előadónk Nyiri-Nagy József volt, aki az egyesület vezetőségi tagja. Ő a Fővárosi Önkormányzat Gödöllői Idősek Otthonában 100, demenciával élő lakó egyéni és csoportos terápiájáért felelős. Vácott a Jótevők Háza Alapítványnál dolgozik, emellett baba-mama ringatókat, zenés foglalkozásokat tart. A Kulcs a Mindennapokhoz Alapítvány támogatásával járja az ország idős otthonait, hogy a zeneterápiát és hasznosságát népszerűsítse.
Második előadónk Gál Zsuzsanna zeneterapeuta, zeneművész volt. Előadó-művészeti tanulmányai után érdeklődése a színpad helyett sokkal inkább a zene egyéb irányú felhasználási módjai felé fordult, így elvégezte a zeneterápiás képzést. 2015 őszétől szakmai tapasztalatát egyéni és csoportos foglalkozások keretében bővíti a kamaraerdei Csillagösvény Waldorf Általános Iskolában, valamint a Bliss Alapítványnál súlyosan, halmozottan sérült, mozgás- és beszédképtelen gyermekekkel. Szívügyének tekinti az időskorúak gondozását is, a Terézvárosi Gondozó Szolgálat Idősek klubjában tart zeneterápiásan orientált foglalkozásokat.
A délelőtti szekciót Dr. Kanizsai Melinda előadása zárta. Témája nem volt könnyű, de úgy mesélt róla, hogy minél könnyebben befogadható és megérthető legyen a hallgatóság számára. Melinda, zeneterapeuta és orvos. 11 éve a Mosoly Alapítvány terapeutája, valamint a Pécsi Tudományegyetem oktatója. Mosolyterapeutaként csoportokat tart onkológiai és pszichés betegségben szenvedő kis páciensek számára. Előadásában bemutatásra került, hogyan alkalmazhatjuk a zeneterápiát, annak egyes elemeit gyermekekkel folytatott terápiás munka során, kórházi körülmények között. Az előadásban hallottunk a gyermekonkológián, valamint a gyermekpszichiátrián folyó művészetterápiás, azon belül is elsősorban zeneterápiás módszerekről.
Az ebédszünetben lehetőségünk volt szakmai témában tapasztalatokat cserélni, majd a délutáni szekciót a gyenesdiási HangraBanda gitárszakkör invitálására közös énekléssel kezdtük meg. Ezt követően Nyíri-Nagy József mesés-zenés-drámás improvizációs játékra invitált gyermeket, felnőttet egyaránt, melyben mindannyian bolygók voltunk és végül egy gyönyörű csillagrendszerré alakultunk.
A délutáni előadásokat Koncsag Adrienn zenepedagógus, zeneterapeuta, óvodapedagógus, Kokas-pedagógus kezdte. Adri számos területen dolgozik, tanári fő állása mellett zenebölcsiket és zeneovikat tart, illetve jelenleg a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnál tart zeneterápiás foglalkozásokat. Értelmileg súlyosan akadályozott iskoláskorú gyerekekkel, és külön csoportban értelmileg akadályozott felnőttekkel dolgozik. A konferencián Kokas Klára, egykori Kodály-tanítvány komplex művészetterápiás módszerét mutatta be óvodás gyerekekkel zajló munkájában.
Fülemile Judit tartotta a műhelymunkák előtti utolsó előadást. Judit autista és sni-s gyerekekkel, pszichiátriai beteg felnőttekkel foglalkozik, előadásában munkájáról beszélt. A veszprémi Bárczi Gusztáv Általános Iskolában sajátos nevelési igényű gyerekeknek tart egyéni terápiát, a veszprémi Horgony Alapítványnál, a Pszichiátriai Betegekért alapítványnál terápiás gondozó, zeneterapeuta, felnőtt csoportokat vezet, és a Veszprémi AutiSpektrum Egyesületnél autizmussal élő gyemekeknek és fiataloknak tart egyéni- és csoportterápiákat.
A délutáni ÖNNŐ workshopot Paár Julianna és Imre Aliz tartotta. Julianna zeneterapeuta, énekes és zenetanár. Klasszikus zenei tanulmányai után 16 évesen ragadta magával a népzene elemi ereje. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene tanszékén diplomázott először 2011-ben, mint előadóművész, majd két évre rá, mint zenetanár. 2013-ban felvételt nyert az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karára, ahol 2015-ben diplomázott, mint okleveles zeneterapeuta. Imre Alíz zenetanár és zeneterapeuta Ljubljanából érkezett hozzánk, ahol a Balassi Intézetben vezet angol, szlovén és magyar nyelven zeneterápiás foglalkozásokat gyerekeknek.
Délután a Községháza 2. emeletén Gál Zsuzsanna és Nyíri-Nagy József zenés, relaxációs hangfürdőre várta az érdeklődőket.
Mind a két workshopra hamar beteltek a jelentkezési lapok, igazán jó érzés volt nézni, ahogy próbálták eldönteni az érdeklődők, melyiket is válasszák a két műhelymunka közül! A nap során a kisgyermekekkel érkezőkre is gondoltunk, a nagyteremben berendeztünk egy tatamival fedett játszóházat. Délután 14.00 órától 18.00-óráig pedig Gelencsér István mentálhigiénés szakember tartott tanácsadást a 2. emeleti társalgóban. A napot pedig Kiss Tamás és növendékeinek rézfúvós hangszereken megszólaltatott műsora zárta.
Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy hiánypótló konferenciát sikerült megvalósítani Gyenesdiáson. A zeneterápiás szakmai tartalmak mellett olyan szemléletmódot adtak át meghívott vendégeink, mely mélyebb, emberi aspektusból világította meg minden segítő szakma lényegét. Egy-egy elhangzott mondat látható és hallható „AHA”-élménnyel párosult a közönség soraiban. A konferenciát szándékunkban áll 2020-ban is megrendezni, és az előadók is jelezték, szívesen jönnek jövőre is.
Köszönjük az együttműködő partnerek támogatását, Gál Lajos polgármester úr megtisztelő jelenlétét. Köszönjük Gálné Németh Ildikó szakmai segítségét, Hársfalvi György technikai segítségét, illetve a helyi Tourinform Iroda munkáját. Köszönjük két önkéntesünk, Cser Katalin és Koponicsné Györke Diána önzetlen segítségét. Köszönjük a résztvevők bizalmát és jelenlétét, a rajzpályázatban résztvevő gyerekek és felkészítő tanárok munkáját. Minden olyan személynek köszönetet mondunk, aki részt vett a konferencia megvalósításában!
Kőhalmi Ágnes elnök
Varázshangok Egyesület
Utoljára frissítve: 2020. május 23. 19:04 Létrehozva: 2020. május 23. 19:04